کودکان کار

کودکان کار

آیا کودک کار همان کودک خیابان است؟

البته که نه. ماهیت کودک کار با کودک خیابان کاملاً متفاوت است. کودک کار به کسی گفته می‌شود که به‌عنوان بازوی درآمدی خانواده کار می‌کند. این کودک باری از اقتصاد خانواده خود را به دلایل مختلف اعم از بیماری پدر، فقدان سرپرست، ناتوانی مادر و … پوشش می‌دهد. اما کودک خیابان کار نمی‌کند و به تکدی گری مشغول است.

 

افرادی که دغدغه اجتماعی دارند چه کمکی می‌توانند به کودکان کار بکنند؟

اگر کودکان کار را یکی از دسته افراد کم برخوردار اجتماعی تلقی کنیم حتماً برای کسانی که دغدغه مسئولیت اجتماعی دارند حائز اهمیت خواهند بود. اما به‌راستی چه‌کاری از این افراد برای کم‌رنگ کردن مشکلات این کودکان برمی‌آید؟

 

تصور کنید کودکی که تا دیروز از طریق شکلات فروشی سر چهارراه و داخل مترو کسب درآمد می‌کرد، امروز به لطف یک گروه یا حتی یک شخص استعدادیابی شود و مشخص شود که استعدادش در مکانیکی است و آموزش‌های لازم را ببیند و به یک استادکار مکانیک معرفی شود و به‌صورت پایدار در یک مکانیکی مشغول به کار شود.

 

حتی تصورش هم آدم را به وجد می‌آورد که این کودک امنیت شغلی دارد و در معرض آسیب‌های محتملِ قرار نمی‌گیرد و در محیطی امن به کسب درآمد بهتری می‌پردازد و قطعاً روزی خود استادکاری می‌شود که برای عده دیگر اشتغال‌زایی خواهد کرد.

حال متصور شوید که چه تعداد شغل مطمئن که این کودکان می‌توانند در آن مشغول شوند، یک دختر در کارگاه خیاطی طبیعتاً امنیت بیشتری خواهد داشت تا در سر چهارراه!!

 

بنابراین یاد بگیریم که ترحم و کمک‌های نقدی چاره مشکلات کودکان کار نیست آن‌ها نیاز به ماهی ندارند باید به این کودکان ماهیگیری آموخت.

این یک نمونه از ایده هایی است که می توان انجام داد ،همین حالا فکر کنیم اگر ایده‌ای داریم که برای این بچه‌ها ایجاد شغل و امنیت می‌کند لحظه‌ای درنگ جایز نیست زیرا امروز حل مشکل کودکان کار دغدغه‌ای جدی برای دولت و نهادهای زی ربط است و حتماً از ایده‌های نوآورانه و مؤثر حمایت خواهد کرد.

ایده‌های خود را در سایت ما ثبت کنید و در رویداد بزرگ کارآفرینی اجتماعی شرکت نمایید.

مدیر سامانه
1 نظر
 • مجتبی
  پاسخ
  نوشته شده در3:49 ق.ظ, آذر 6, 1397

  به شما تبریک میگم از صمیم قلب.
  به حرکت پوپولیستی و فحاشی هایی که در فضای مجازی از طرف یک عده ناجوانمرد شعارگو راه افتاده توجه نکنید.
  همه ما دوست داریم کودکان کار، کار نکنند اما واقعیت را نمیتوان کتمان کرد. طرح شما اگر درست انجام شود لبخندهای زیادی را خواهد آفرید.
  اینجانب با برخی شتابدهنده ها و شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر همکاری و هم در حوزه مسءولیت اجتماعی شرکتها csr و هم برنامه ریزی استراژیک فعالیت داشته ام.
  خوشحال میشم اگر خدمتی از دستم بربیاد.
  کار بسیار زیبایی است. خدا پشت و پناهتان.

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت