کسب‌وکار اجتماعی

کسب‌وکار اجتماعی

کسب‌وکار اجتماعی چیست؟

بنا به تعریف برنده جایزه صلح نوبل در سال 2005 میلادی، اگر بنگاه اجتماعی دارای سه ویژگی باشد اعم از اینکه خودگردان باشد، هدف اصلی آن اجتماعی باشد و تمام درآمد آن پس از کسر هزینه‌ها صرف توسعه خود بنگاه شود، کسب‌وکار اجتماعی تعریف می‌شود.

بهداشت، فقر، اشتغال اقشار محروم، آموزش و محیط‌زیست از مهم‌ترین عناوین کسب‌وکارهای اجتماعی است.

کسب‌وکار اجتماعی با خیریه تفاوت دارد!

شاید غلط رایجی باشد که وقتی سخن از کسب‌وکار اجتماعی به میان می‌آید، مؤسسات خیریه تداعی می‌شود. ماهیت این دو کاملاً باهم تفاوت دارند در مؤسسات خیریه شاید نگاه، نگاه ترحم‌آمیزی باشد اما در کسب‌وکار اجتماعی دیدگاه اصلاحی وجود دارد.

ما در کسب‌وکار اجتماعی مانند خیریه کمک بلاعوض به کسی نمی‌کنیم، فقط زمینه و امکاناتی فراهم می‌کنیم که منجر به تغییرات اجتماعی می‌شود.

در خیریه‌ها اهداف، کوتاه‌مدت هستند و معمولاً مشکلی ریشه‌ای حل نمی‌شود اما کسب‌وکار اجتماعی باهدف بلندمدت و ریشه‌کن شدن مشکلات راه‌اندازی می‌شود.

 

همه افراد نمی‌توانند پایه‌گذار کسب‌وکار اجتماعی باشند!

به‌طورقطع خلاقیت ویژگی جدانشدنی از هر نوع کارآفرینی است اما کارآفرینی اجتماعی نیاز به ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری نیز دارد مثلاً خصوصیات رفتاری و شخصیتی ویژه که حل ریشه‌ای مسائل و مشکلات اجتماعی لحظه‌ای از جلوی چشمان کارآفرین اجتماعی دور نشود.

مدیریت در این نوع کسب‌وکار شاید بیشتر از انواع دیگر نیاز باشد زیرا تأمین منابع کردن برای اهداف بلندمدت اجتماعی بسیار سخت است و توان مدیریتی و آستانه تحمل بالا نیاز است.

 

 

سودآوری هدف کسب‌وکار اجتماعی نیست!

قطعاً تمام کسانی که به را ه اندازی کسب‌وکار اجتماعی فکر می‌کنند دغدغه سودآوری ندارند و بی‌شک هدف آن‌ها ساختن دنیایی زیباتر است.

این افراد معمولاً سال‌ها از معضلی رنج می‌برند و به فکر راه‌حل هستند مثلاً مشکل اشتغال افراد محروم.

قطعاً به سودآوری از افراد محروم فکر نمی‌کنند ولی نمی‌توانند بی‌تفاوت از کنار این افراد عبور کنند و دائماً در حال ایده پردازی برای رفع این مشکل هستند.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید که دغدغه اجتماعی دارید به راه‌حل‌های موقت و زودگذر فکر نکنید، برای ایجاد یک تحول بزرگ برنامه‌ریزی کنید برای اینکه سهمی بزرگ در کم‌رنگ کردن معضلات اجتماعی داشته باشید برنامه‌ریزی کنید.

 

آموزش، بزرگ‌ترین کسب‌وکار اجتماعی

قطعاً اگر در فرایندهای آموزشی جامعه نوآوری داشته باشید و قادر باشید بافرهنگ سازی تحولی برای اقشار کم برخوردار ایجاد کنید رسالت خود را در بهبود وضعیت اقتصادی به سرانجام رسانده‌اید.

ریشه‌کنی فقر، با ایجاد اشتغال پایدار

یکی از اصلی‌ترین ریشه‌های فقر نبود اشتغال است. درحالی‌که عده‌ای زیادی از افراد جامعه از این مشکل رنج می‌کشند، تصور کنید ایده خلاقانه شما بتواند اشتغالی پایدار ایجاد نماید که معضلی مانند فقر که سال‌هاست جوامع بشری را درگیر کرده است ریشه‌کن شود!

نوآوران اجتماعی همواره نگرش‌های خلاقانه‌ای برای حل مشکلات جامعه در سطح خرد و کلان ارائه می‌کنند و با تکیه‌بر پتانسیل‌های موجود و خلق فرصت‌های جدید گامی مؤثر در جوامع برمی‌دارند.

اگر شما هم علاقه‌مند هستید در زمره این افراد قرار بگیرید برای ایجاد کسب‌وکارهای خلاق اجتماعی ایده پردازی کنید و در بزرگ‌ترین رویداد اجتماعی با ما همراه شوید.

مدیر سامانه
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت